Szukaj
ofert pracy
Coaching
i szkoła
sprzedaży
Rekrutacja i selekcja Tajemniczy
Klient

Dlaczego nikt nie odpowiada na moje CV?

Wyobraź sobie, że to Ty poszukujesz pracownika, pomocnika do zaplanowanego za 2 tygodnie malowania lub współlokatora do wynajmowanego mieszkania. Jak byś napisał ogłoszenie? 

Mogę Cię zapewenić, że nawet jeśli nadzwyczaj szczegółowo opiszesz swoje wymagania to i tak w dość dużej części otrzymasz odpowiedzi od kandydatów którzy delikatnie mówiąc nie zapoznali się z jego treścią.

Owszem, otrzymasz zgłoszenia od osób, które zawodowo zajmują się malowaniem ale zdecydowaną większością będą zgłoszenia od osób, które cyklinują, tapetują, są elektrykami, rzeźnikami, nauczycielami, pracowali w radiu czy szpitalu ale CV wysłali bo im w pracy źle lub nie mają jej i chcieliby spróbować pracy przy malowaniu. 

Co byś wtedy odpowiedział na pytanie "dlaczego nikt nie odpowiada na CV, które wysyłam?" 

Pytanie jest retoryczne a i odpowiedź banalnie prosta.

W naszym kraju negatywna informacja zwrotna nie jest mile widziana, w kulturach anglosaskich odpowiedzenie kandydatowi: 

Drogi Panie, na razie nie możemy zaproponować Panu pracy w naszej firmie, nabądź doświadczenia i przyjdź do nas za rok - zapraszamy. 

jest jak najbardziej odpowiednia, wręcz pożądana - w Polsce jest największą obrazą. Rekruterzy nie chcą denerwować kandydatów i dlatego nie odpowiadają, kontaktują się tylko z osobami które spełniają ich wymagania i tak też często zastrzegają w ofertach.

Wielokrotnie informowałem kandydatów, że stanowisko na które aplikują wymaga doświadczenia i z tego powodu nie mogę rekomendować Klientowi jego osoby, że mam podobny proces rekrutacyjny, który nie wymaga doświadczenia - kandydaci byli naprawdę wzburzeni i przekonani, że mogą się tego  "nauczyć". 

Niestety Pracodawca nie płaci za naukę, tylko za efekty Twojej pracy - jesli Handlowiec się pracodawcy nie opłaca to takiego stanowiska nie ma w firmie - brutalne ale lepiej się z tym oswoić zanim usłyszysz od szefa: 

Jesteś tak dobry jak Twój ostatni miesiąc

Przede wszystkim ogranicz ilość wysyłanych CV, wysyłaj mniej ale trafniej - czytaj ogłoszenie uważnie, czasami w treści oferty ukrytych jest wiele informacji np. 

  • "Dynamiczny zespół" oznacza, że w pracy raczej nie będzie czasu na pogaduszki o pogodzie 
  • "Realizacja planów" oznacza, że co miesiąc będziesz miał target sprzedażowy do wykonania
  • "Wynagrodzenie adekwatne do wyników" oznacza, że część lub całość Twojego wynagrodzenia będzie zależała wprost od wyników Twojej pracy.

Nie szukaj pracy 'jakiejkolwiek', zapoznaj się z oczekiwaniami pracodawcy, specyfiką branży, popytaj osób które pracują w branży - być może okaże się, że nie tego szukasz. Poproś znajomych o sprawdzenie Twojego CV lub zleć to wyspecjalizowanej firmie. 

Upewnij się, że dane w CV są aktualne i najlepiej napisz je od nowa - tylko pod jedno konkretne ogłoszenie - spróbuj, nic nie tracisz.

Wojciech Miśtura - sprzedawcy.pl 2014r Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Pozostałe artykuły

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna jest złem koniecznym podczas szukania pracy, niezależnie od tego jak wysokie masz kwalifikacje do pracy, twoja osobowość i osobista prezencja wciąż bardzo się liczą.
Szukasz
handlowca?
dodaj
ogłoszenie
Załóż swój
profil
handlowca
Szukaj
handlowca