Szukaj
ofert pracy
Coaching
i szkoła
sprzedaży
Rekrutacja i selekcja Tajemniczy
Klient

Przygotowania do spotkania

Jest! Udało się! Przeszedłeś przez pierwsze sito! Spośród dziesiątek aplikacji Twoja aplikacja została zauważona, przenalizowana i właśnie otrzymałeś/aś zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne. Zanim tryumfalnie wejdziesz do siedziby nowego pracodawcy i zajmiesz przygotowane dla Ciebie miejsce czeka Cię długa droga. To zaproszenie to dopiero początek.

„Porażka w przygotowaniach jest przygotowaniem do porażki”

Podczas rozmowy rekrutacyjnej nie ma czasu na zastanawianie się nad odpowiedzią, musisz być pewny siebie, opanowany a przy tym uprzejmy i kontaktowy. Nie daj się zaskoczyć - przygotuj się do tej rozmowy jak do matury. 

Zapisz sobie kto poprowadzi rozmowę rekrutacyjną, osoba umawiająca Cię na spotkanie powinna powiedzieć kto będzie ją prowadził, spotkania umawia się z minimum kilkudniowym wyprzedzeniem i tylko tyle będziesz mieć czasu na przygotowania. 

Jeśli prowadzący jest pracownikiem HR - możesz się spodziewać 'miękkich' pytań badających kompetencje, osobowość, plany na najbliższą przyszłość, przygotuj też dokładny opis kilku sytuacji ze swojej kariery zawodowej. Mogą to być sytuacje opisane w CV jak np sukcesy, nagrody i wyróżnienia, może paść pytanie o to jak sobie organizujesz czas lub radzisz w stresie. Przygotuj odpowiedzi oparte na przykładach z życia i nie teoretyzuj - jeśli nie wiesz co odpowiedzieć. 

Jeśli rozmawiać będziesz z szefem działu, dyrektorem, właścicielem możesz natrafić na pytania 'twardsze', pamiętaj że HR pracuje z kandydatami z różnych branż, dla różnych klientów zaś Twój szef lub właściciel firmy do której aplikujesz może od 20-30 lat pracować tylko w swojej branży i będzie chciał zobaczyć w Tobie pracownika "na miarę" do swojej firmy - dlatego postaraj się zostać nim jeszcze przed rozmową.

Dowiedz się najwięcej jak się da na temat branży, firmy i rozmówcy, prześledź duże przejęcia, ostatnie zmiany w przepisach.

Jeśli możesz umów się na spotkanie z Handlowcem konkurencyjnej firmy z branży, podczas spotkania z jej handlowcem zadawaj pytania o asortyment, usługi dodatkowe, zbadaj możliwości negocjacji i marginesy w jakich Handlowiec może się poruszać, zablefuj, że jesteś po rozmowie z Handlowcem firmy do której aplikujesz. Jeśli na tym spotkaniu będziesz górą - nie powinieneś mieć problemów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. 

Pozostałe artykuły

Czy warto planować swoją karierę?

W naszej kulturze nie jesteśmy nauczeni planowania a jest to jedna z niewielu umiejętności czy też nawyków odróżniających ludzi sukcesu od przeciętnych. Planowanie niekoniecznie oznaczać musi zakładanie, że wszystko pójdzie w 100% zgodnie z założeniami. Planowania się uczy, buduje plany B,C,D i kolejne.

Jak napisać CV

Mało jest osób, które lubią pisać o sobie, jeśli jesteś skromny trudno zachować obiektywizm - a jeśli nie jesteś.. trudno zachować dystans i nie popłynąć z sukcesami, które nie zawsze zależały od Ciebie.

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna jest złem koniecznym podczas szukania pracy, niezależnie od tego jak wysokie masz kwalifikacje do pracy, twoja osobowość i osobista prezencja wciąż bardzo się liczą.
Szukasz
handlowca?
dodaj
ogłoszenie
Załóż swój
profil
handlowca
Szukaj
handlowca