Szukaj
ofert pracy
Coaching
i szkoła
sprzedaży
Rekrutacja i selekcja Tajemniczy
Klient

Jak napisać CV

Przykład pierwszy: Wyobraź sobie, że to Ty poszukujesz pracownika - lub prościej pomocnika do zaplanowanego za 2 tygodnie np. malowania dużego mieszkania.

Jak byś napisał ogłoszenie? Gdzie opublikował? Na które oferty odpowiedział?

Jako Rekruter z 16letnim stażem mogę Cię zapewnić, że nawet jeśli nadzwyczaj szczegółowo opiszesz swoje wymagania to i tak w dość dużej części otrzymasz odpowiedzi od kandydatów którzy (delikatnie mówiąc) prawdopodobnie nie zapoznali się z jego treścią.

Otrzymasz CV zarówno od osób, które zawodowo zajmują się malowaniem ale też od takich nigdy tego nie robiły ale - załóżmy że będzie dużo odpowiedzi, na przykład 500 - czym będziesz się kierować kontaktując się z kandydatami? 

Podobnie jest z odpowiadaniem na oferty pracy.

Na spotkaniach z osobami aktywnie poszukującymi pracy zawsze polecam pisanie indywidualnego CV do każdego ogłoszenia, na które chcesz aplikują. Dodatkowo radzę drukować lub zapisywać na dysku komputera zarówno treść ogłoszenia na które aplikowaliśmy jak i wysyłane CV.

Tak, wiem, że to trochę więcej pracy, być może wyślesz wtedy mniej odpowiedzi i zajmie to znacznie więcej czasu ale osiągniesz znacząco wyższą 'konwersję' czyli stosunek odpowiedzi do wysłanych CV. Myślę, że nie zależy Ci na hurtowym wysyłaniu odpowiedzi.

Jak zainteresować rekrutera/pracodawcę?

Pisz na temat, tematem NIE JEST FAKT, ŻE AKURAT SZUKASZ PRACY - tematem jest to KOGO szuka pracodawca

  • Jesli poszukiwany jest np sprzedawca - opisz swoje doświadczenia SPRZEDAŻOWE
  • Jeśli poszukiwany jest Informatyk - opisz co potrafisz zrobić i z pomocą jakich narzędzi
  • Jesli poszukiwany jest kucharz na statek - podobnie.

Pochwal się swoimi sukcesami, przedstaw się w najlepszym świetle z możliwych, pisz NA TEMAT. (pamiętasz co jest tematem? Ale pamietaj - chwaląc się nie naginaj rzeczywistości, świat jest naprawdę mały :)  

A teraz z drugiej strony: nie pisz do jakiej szkoły podstawowej chodziłeś, że masz kurs spawacza, wózka widłowego lub uprawnienia na broń ostrą jeśli Twojego pracodawcę to nie interesuje, skup się na tym, co pracodawca opisał w ogłoszeniu.

Równie ważne jest pisanie w CV profilu działalności firmy lub krótko - czym się zajmowałeś. Podając tylko nazwę firmy i okres zatrudnienia ryzykujesz, że pracodawca nie odpali google w poszukiwaniu czym się zajmuje Twoja poprzednia praca - można krótko opisać branżę, rodzaj klienta, sposób pracy, itp. 

Superważne i niestety często spotykane jest przeświadczenie kandydatów, że co prawda nie potrafią pisać w Xapianie ale to nie może być takie trudne i szybko się nauczą - świetnie to widać w CV które spływają na stanowiska Kierownicze gdzie ponad połowa aplikujących nigdy nie kierowała żadnym zespołem.... Na takie CV pracodawca raczej nie odpowie... dlaczego?

Dlatego, że pracodawca NIE PŁACI za naukę, gdyby tak było ogłoszenie wyglądałoby inaczej i zastrzegało, że jest to program stażowy lub szkoleniowy.

Na rynku pracy jest bardzo dużo stanowisk, z których można "wystartować" wyżej, zajmuje to czasem kilka lat ale można się rozwijać, awansować lub przejść do konkurencji. Nawet jeżeli Twoje CV będzie jedynym, które pracodawca otrzyma - nie liczyłbym na to, że dostaniesz pracę jeśli nie spełniasz najważniejszych kryteriów.

Poza konstruktywnym pisaniem CV ważna jest też forma.

Jeśli możesz, spróbuj zmieścić się na jednej kartce A4, jeśli posiadasz większe doświadczenie postaraj się zmieść na 2-3 stronach - CV to tylko nieco większa wizytówka.

Imię i nazwisko umieść na górze CV wraz z danymi kontaktowymi, które powinny znaleźć się poniżej. 

Opisz w porządku chronologicznym historie edukacji i doświadczenie zawodowe - powinny być one wymienione w odwróconym porządku tj na górze wpisuj najnowsze a na dole najstarsze (łatwiej się wtedy czyta). Staraj się nie pisać rzeczy niepotrzebnych - np  miejsca urodzenia, nazwy szkoły podstawowej lub innych które Pracodawcy nie interesują (to spójż na treść ogłoszenia).

Jeśli miałeś przerwę w przebiegu zatrudniena, nie ukrywaj tego, jeśli była uzasadniona nie będzie miała znaczenia natomiast jeśli zostaniesz przyłapany/a na próbie oszustwa - z zatrudnienia nici. Zainteresowania i hobby zostaw na koniec, wystarczy jedna linijka. Wbrew temu co nieraz słyszę, zainteresowania są ważne - osoby prowadzące swój własny biznes często porównują się do sportowców i mają swoje pasje. Dzielenie z pracodawcą tych samych zainteresowań na pewno nie przeszkadza wysokim kompetencjom.

Na koniec sprawdź uważnie czy wszystko poprawnie wpisałeś - numer telefonu, email kontaktowy, sprawdź nazwy pracodawców wraz z datami. Jeśli chcesz wysyłać dużo CV do różnych pracodawców - zapisuj je sobie lub najlepiej wydrukuj każde ogłoszenie na które aplikowałeś oraz jakie CV wysłałeś w odpowiedzi. Będziesz lepiej przygotowany do spotkania jeśli zostaniesz zaproszony na spotkanie po kilku tygodniach.

Twoje CV jest wizytówką - pierwszym wrażeniem, jakie potencjalny pracodawca będzie miał na Twój temat. Bardzo ważne jest żeby było napisane w sposób odpowiadający kuturze pracodawcy - to naprawdę ważne. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności możesz skorzystać z usług profesjonalistów, którzy w kilka dni napiszą dla Ciebie wzór CV i Listu motywacyjnego, który znakomicie zwiększy skuteczność poszukiwań.

Ważne: Nie wysyłaj CV do firm, których nie sprawdziłeś, po wysłaniu CV sprawdź pracodawcę w internecie - popytaj znajomych, czym się zajmuje, dopytaj o prześledź branżę, konkurentów i jak wygląda dzień pracy. Z taką wiedzą masz duże szanse na to, że znakomicie się zaprezentujesz na Rozmowie Rekrutacyjnej.

 

Wojciech Miśtura, Sprzedawcy.pl 2014r - wszelkie prawa zastrzeżone

Pozostałe artykuły

Czy warto planować swoją karierę?

W naszej kulturze nie jesteśmy nauczeni planowania a jest to jedna z niewielu umiejętności czy też nawyków odróżniających ludzi sukcesu od przeciętnych. Planowanie niekoniecznie oznaczać musi zakładanie, że wszystko pójdzie w 100% zgodnie z założeniami. Planowania się uczy, buduje plany B,C,D i kolejne.

Przygotowania do spotkania

Jest! Udało się! Przeszedłeś przez pierwsze sito! Spośród dziesiątek aplikacji Twoja aplikacja została zauważona, przenalizowana i właśnie otrzymałeś/aś zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne. Zanim tryumfalnie wejdziesz do siedziby nowego pracodawcy musisz udowodnić, że to właśnie Ty nim jesteś - podobne zaproszenia otrzymało jeszcze wielu kandydatów...

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna jest złem koniecznym podczas szukania pracy, niezależnie od tego jak wysokie masz kwalifikacje do pracy, twoja osobowość i osobista prezencja wciąż bardzo się liczą.
Szukasz
handlowca?
dodaj
ogłoszenie
Załóż swój
profil
handlowca
Szukaj
handlowca