Szukaj
ofert pracy
Coaching
i szkoła
sprzedaży
Rekrutacja i selekcja Tajemniczy
Klient

Czy warto planować swoją karierę?

W naszej kulturze nie jesteśmy nauczeni planowania a jest to jedna z niewielu umiejętności czy też nawyków odróżniających ludzi sukcesu od przeciętnych. Planowanie niekoniecznie oznaczać musi zakładanie, że wszystko pójdzie w 100% zgodnie z założeniami. Planowania się uczy, buduje plany - Plan A, Plan B, C, D i kolejne.

Oczywiście student w wieku 20+ bardzo często nie wie co chce robić w swoim życiu, nie mówiąc już o planowaniu szczegółów - jest to jednak tylko efekt zaniedbania niż przypadek, a zaplanować można wiele - również swoją karierę zawodową.

Planowanie kariery zawodowej to dość złożony proces, czy w wieku 30lat osiągnę stanowisko Dyrektorskie czy raczej wolę rozwijać własną firmę, która branża mnie interesuje, jestem aktywny czy wolę siedzieć przy komputerze, jaki segment wybieram i czy będzie się rozwijał za np 10lat, mam zdolności przywódcze czy wolę 'robić swoje'.

Jak więc przygotować się do planowania kariery zawodowej? Przede wszystkim nie powinniśmy robić tego sami! Specyfika rynku pracy cechuje się ogromną dynamiką zmian pod względem zapotrzebowania na fachowców w poszczególnych branżach. Sprawia to, że wybór opłacalnego, z perspektywy późniejszego zatrudnienia, profilu edukacji staje się bardzo trudny. Odpowiednia selekcja szkoły średniej jest o tyle ważna, że pozwala dobrze przygotować się pod kątem konkretnego kierunku studiów. Dobrze wybrany kierunek studiów może z kolei otworzyć wrota do kariery w opłacalnym zawodzie. Dlatego tak ważnym jest, aby już w wieku gimnazjalnym badać predyspozycje oraz indywidualne zdolności młodzieży i bazując na otrzymanych wynikach świadomie wybierać odpowiedni profil szkoły średniej oraz powoli myśleć o ewentualnych kierunkach studiów, które będą naszym celem w przyszłości. Wszystko to ma na celu lepsze przygotowanie się do wpłynięcia na szerokie wody rynku pracy.

Podczas błogich lat szkolnych młody człowiek nie zastanawia się najczęściej nad bardzo odległą perspektywą pracy zawodowej. Nie zdaje sobie sprawy z istoty podejmowanych decyzji dotyczących wyboru kolejnego etapu edukacji oraz ich skutków. Dlatego na tym etapie życia ważna jest pomoc rodziców lub opiekunów w uświadomieniu niepełnoletniemu jeszcze człowiekowi konsekwencji młodzieńczych wyborów oraz odpowiednim nakierowaniu go pod kątem przyszłości zawodowej; pokazaniu mu konkretnych perspektyw i możliwości. Warto też zwrócić się o radę do osób bardziej doświadczonych lub też zajmujących się na co dzień planowaniem ścieżek karier zawodowych, czyli psychologów, doradców personalnych, trenerów i konsultantów ds. rekrutacji, pracowników organizacji rządowych, starszego rodzeństwa czy w końcu znajomych. Otrzymane od nich informacje i sugestie mogą okazać się bezcenne.

Nie jest tajemnicą fakt, iż profesje takie jak prawo, informatyka, medycyna, czy inżynieria są niejako gwarancją satysfakcjonujących zarobków i perspektyw osiągnięcia sukcesu zawodowego. Nie każdy z nas posiada jednak predyspozycje, aby we wspomnianych wyżej profesjach odnaleźć swoją pasję i czerpać z nich satysfakcję. Dlatego też radząc młodej osobie jak planować karierę zawodową powiedziałbym, że jedną z najważniejszych, jeżeli nie najważniejszą kwestią, jest uzyskanie świadomości własnych predyspozycji, celów życiowych i sposobów na ich osiągnięcie. W jaki sposób to zrobić?

Z pewnością pomocne okażą się rozmowy z dorosłymi i poznanie ich doświadczeń związanych z pracą zawodową. Dobrym pomysłem wydaje się też być wykonanie testów kompetencyjnych i osobowościowych, których szeroka gama oferowana jest obecnie przez poradnie psychologiczne i prywatne firmy doradztwa personalnego. Ponadto śledzić można specjalistyczne fora internetowe, portale pracy oraz doradztwa personalnego. Informacje tam znalezione są zazwyczaj aktualne i obrazują trendy oraz tendencje obecne w danym momencie na rynku pracy, a co z za tym są w stanie zasugerować, w jakich dziedzinach życia zawodowego warto się będzie rozwijać. Uzyskanie tak cennej wiedzy na temat swój oraz rynku pracy z pewnością ułatwi rozpoczęcie profilowania własnej drogi zawodowej. Pozostanie nam tylko konsekwencja w dążeniu do obranego celu.

Innym ważnym aspektem projektowania kariery zawodowej jest obranie szerokiej perspektywy siebie w kontekście zajmowanych w przyszłości posad. W przypadku, gdy nie mamy sprecyzowanych planów związanych z naszą karierą, koniecznym jest, abyśmy nieustannie monitorowali sytuację na rynku pracy i umiejętnie się do niej dostosowywali. Nadążanie za jego dynamiką wiązać się może z koniecznością zmiany aktualnego na dany moment profilu nauki. Jeżeli zmiana taka jest wykluczona, przydatne będzie uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach czy kursach poszerzających nasze kompetencje, w obszarach wiedzy, które są w danej chwili „na topie”. Niezaprzeczalną zaletą takiego rozwiązania jest brak zaburzeń głównego kierunku edukacji. Wspomniane szkolenia organizowane są przez placówki oświatowe, prywatne firmy szkoleniowe, firmy doradztwa personalnego oraz samych pracodawców, a informacje o nich z pewnością znaleźć można w Internecie.

Rozbudowywanie sieci kontaktów interpersonalnych, czyli tak zwany „networking”, stanowi także ważny składnik procesu planowania kariery zawodowej. Jeff Taylor i Doug Hardy, autorzy książki „Jak efektywnie poszukiwać pracy” piszą: „Relacje jakie masz z ludźmi, wykonując swoją pracę, są tak samo ważne jak Twoje umiejętności”. Tak więc, utrzymywanie pozytywnych kontaktów z jak największą liczbą osób, zarówno współpracowników  jak i osób spoza tego kręgu, może przynieść nam niewyobrażalne korzyści. Nie mówię tu oczywiście o bezkompromisowym wykorzystywaniu innych w celu osiągnięcia obranych celów. Warto budować pozytywne relacje z każdym, ponieważ nigdy nie wiadomo jak i kiedy skrzyżują się ludzkie losy. Być może ktoś, z kim pozostawaliśmy w dobrych stosunkach w przeszłości stanie kiedyś na naszej drodze do zawodowego raju. Z pewnością nie chcielibyśmy mieć w nim wtedy wroga.

Analizując zagadnienie planowania własnej kariery zawodowej należy podkreślić jeszcze jedną kwestię. Jest nią odpowiedni dobór pracodawców. Plan osiągnięcia kariery w sferze zawodowej powinien zakładać stopniowy awans w ramach danej hierarchii. Wybierając pracodawcę musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Najważniejszy z nich to, oprócz odpowiednio wysokich dla nas zarobków, możliwość rozwoju osobistego i profesjonalnego. Każda z form podnoszenia umiejętności i kwalifikacji, „fundowana nam przez pracodawcę”, jest doskonałą inwestycją i prowadzi często do podniesienia naszej wartości jako pracownika i konsekwentnie wzrostu wynagrodzenia oraz otrzymania promocji na wyższe stanowisko.

Podsumowując, stwierdzić można, iż planowanie kariery zawodowej jest skomplikowanymi i złożonym procesem. Wymaga on dużej dozy samoświadomości jak i odpowiedniej orientacji  na zdobywanie informacji dotyczących rynku pracy oraz sposobów kształtowania kariery. Konieczne jest zrozumienie jak bardzo decyzje podejmowane w latach szkolnych przekładać się będą na nasze późniejsze życie zawodowe. Zdobycie takiej wiedzy połączone z wykorzystaniem rad i doświadczeń naszych bliskich oraz innych, starszych od nas osób z pewnością ułatwi nam planowanie i egzekucję obranej ścieżki zawodowej. Mimo ogólnych wytycznych dotyczących planowania kariery, proces ten zawsze będzie w pewnym stopniu zindywidualizowany. Ważne jest jednak, aby podczas kreowania własnej przyszłości zawodowej brać pod uwagę określone standardy, które pomóc nam mogą w osiągnięciu sukcesu.

Pozostałe artykuły

Jak napisać CV

Mało jest osób, które lubią pisać o sobie, jeśli jesteś skromny trudno zachować obiektywizm - a jeśli nie jesteś.. trudno zachować dystans i nie popłynąć z sukcesami, które nie zawsze zależały od Ciebie.

Przygotowania do spotkania

Jest! Udało się! Przeszedłeś przez pierwsze sito! Spośród dziesiątek aplikacji Twoja aplikacja została zauważona, przenalizowana i właśnie otrzymałeś/aś zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne. Zanim tryumfalnie wejdziesz do siedziby nowego pracodawcy musisz udowodnić, że to właśnie Ty nim jesteś - podobne zaproszenia otrzymało jeszcze wielu kandydatów...

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna jest złem koniecznym podczas szukania pracy, niezależnie od tego jak wysokie masz kwalifikacje do pracy, twoja osobowość i osobista prezencja wciąż bardzo się liczą.
Szukasz
handlowca?
dodaj
ogłoszenie
Załóż swój
profil
handlowca
Szukaj
handlowca