Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej cz1

 • Rozwój
 • By Mateusz
 • Data publikacji 03/15/2022

W sprzedaży jak w żadnej innej branży tak to niestety (albo stery) jest, że pracę można zmieniać często. Można lub trzeba :)

Dlaczego?

Tylko w sprzedaży można łatwo zmierzyć jakość i ilość wykonanej pracy, ile spotkań dziennie, jaki obrót towaru, jaka marża, przychody, udzielone upusty, ile kilometrów wyjeźdzono i tak dalej. Te (i wiele innych) wskaźników można oceniać co kwartał, miesiąc, lub nawet częściej. Nie muszę wspominać jak bardzo to może być stresujące - prawda?

W branży sprzedaż - owszem jest najwięcej ofert pracy i można ryzykować częstą zmianę pracodawcy - ale zastanów się jaki jest powód dlaczego Handlowcy tacy często migrują...

Jeśli nie chcesz zmieniać pracy zastanów się jaki masz charakter, czego oczekujesz od pracodawcy i porozmawiaj z kimś bliskim - poproś o informację jak Cię widzi jako pracownika - jaka jest idealna praca dla Ciebie.

Oczywiście jest wielu doradców zawodowych, są również profesjonalne testy predyspozycji zawodowych, taty psychologiczne - to również dobry pomysł.

Sednem sprawy jest dopasowanie pracownika i pracodawcy, łatwiej o tym mówić w 'mniej dynamicznym środowisku pracy' tzn gdzie przełożony i zespół pracują ze sobą wiele lat a o wiele trudniej w firmach gdzie przełożeni zmieniają się co 2-3 lata a każdy nowy ma inną filozofię pracy w sprzedaży... znasz to?

Na szczęście rynek pracy w Polsce się profesjonalizuje, dotyczy to zarówno poziomu wyszkolenia szeregowych Handlowców jak i poziomu przygotowania do bycia przełożonym - co kiedyś naprawdę nie było takie oczywiste.

Jeśli w przyszłości chcesz prowadzić własny biznes lub rozwijać się jako Ekspert lub manager - zastanów się w jakiej pracy wykorzystasz swoje zdolności i rozwinie się najbardziej.

 • czy znasz język obcy na poziomie swobodnej komunikacji
 • czy potrafisz znaleźć przetarg i porozmawiać z osobą z niego odpowiedzialną?
 • czy potrafisz zbudować i rozwijać relacje z Twoimi klientami?
 • czy jesteś systematyczny/a czy raczej na gorąco?
 • czy lubisz szybko zobaczyć efekt swojej pracy?
 • jak współpracujesz w zespole?
 • jak radzisz sobie z konfliktami w zespole?
 • jak się sprawdzasz jako kierownik projektu lub manager?

Pytań może być znacznie więcej, mogą dotyczyć wielu aspektów Twojej osoby, nawyków i czasami sięgać do wrażliwych / niekoniecznie uświadomionych obszarów.

Jeśli zdasz sobie sprawę - zadasz trud 'autokalibracji' - będziesz w stanie łatwo odnaleźć poziom stanowiska i rodzaj organizacji w której sobie poradzisz. Jest to z pewnością lepsze wyjście niż szukanie pracy 'ad hoc' - kariera również możesz zaplanować. Jeśli czujesz, że warto skontaktuj się z nami - odpowiemy na Twoje pytania, przygotujemy profil zawodowy i przygotujemy na rozmowę rekrutacyjną.