Jak wygląda typowy dzień przedstawiciela handlowego?

  • Kariera
  • Data publikacji 07/01/2022

W pracy Przedstawiciela Handlowego nie ma czegoś takiego jak rutyna, każdy dzień pracy jest inny a w związku z tym trudno też mówić o 'typowym dniu pracy'. Co do zasady przedstawiciele handlowi muszą być w ciągłej komunikacji z klientami, czy to spotykając się z nimi osobiście, czy rozmawiając z nimi przez telefon. Spędzają dużo czasu ze swoimi klientami więc jest to też praca dla osób wysoko ceniących kontakt z człowiekiem. 

Przedstawiciele handlowi pozyskują klientów, poszukują przychodów i marży dla firmy i dlatego ich wynagrodzenie i forma zatrudnienia może się bardzo różnić s zależności od firmy branży. Najczęściej ich dochody zależą od tego, jak dobrze sprzedają. Organizacja pracy równiez mocno zależy od indywidualnej sprawności samego handlowca.

Inaczej wygląda praca handlowca pracującego na dużych przetargach międzynarodowych, inaczej w lokalnej firmie obsługującego klientów w biurze obsługi klienta a jeszcze inaczej pozyskującego klientów Door to Door. 

Organizację pracy w dużej mierze wymusza też forma współpracy z pracodawcą lub jej kultura organizacyjna. Przy tylu zmiennych bardzo trudno jest wyznaczyć choćby ramy typowego dnia pracy handlowca.

Ogólnie rzecz biorąc, praca przedstawiciela handlowego opiera się na osiąganiu celów ilościowych i jakościowych wyznaczonych przez pracodawcę. Celem jest osiągnięcie obrotu i zysku dla firmy przy zachowaniu dobrych relacji z klientami 

Praca handlowca może być bardzo stresująca, ponieważ wymaga ciągłej komunikacji, umiejętności perswazji i negocjacji. Ponadto często wymaga pracy w nadgodzinach lub bycia dostępnym dla klientów poza normalnymi godzinami pracy 

Wiąże się również z wyjazdami służbowymi, które mogą być zarówno lokalne, jak i międzynarodowe. Podczas takich wyjazdów trzeba zadbać nie tylko o klientów, ale także o znalezienie noclegu i wyżywienia.

Jeśli myślisz o karierze przedstawiciela handlowego, pamiętaj, że jest to praca dla osób, które są komunikatywne, otwarte i odporne na stres.